URSUS jakiego nie znacie…

Już wkrótce okaże się czy Storm-3 zastąpi wysłużonego Honkera. Model budowany dla polskiej armii od 1984 jest już konstrukcją przestarzałą technicznie.
Na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego Ursus w 2014 zaprezentował podstawowe modele firmy AIL, czyli pojazdy opancerzone Storm-3 zbudowane w oparciu o Jeepa Wranglera. Zależnie od wersji samochody te mogą ważyć od 2,2 do 2,3 tony, a równocześnie zapewniać ładowność nawet 1,2 tony. Do napędu pojazdów Storm-3 służą 2,8-litrowe silniki Diesla o mocy 194 KM (460 Nm).
Od płk. Jacka Sońty – rzecznika prasowego MON – dowiedzieliśmy się jedynie, że „Inspektorat Uzbrojenia planuje upublicznienie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na dostawę pojazdów zastępujących obecnie użytkowane samochody Honker w najbliższym czasie. Szczegóły dotyczące tego postępowania znajdą się w Ogłoszeniu”.
Przypomnijmy, że reaktywację Ursusa zawdzięczamy holdingowi POL-MOT Warfama, który w 2011 roku odkupił prawa do marki i znaku handlowego Ursus. Spółka zapłaciła ówczesnemu właścicielowi Ursusa – spółce Bumar – przeszło 15 mln zł. Obecnie Ursus posiada trzy zakłady produkcyjne w Polsce: w Lublinie, Dobrym Mieście i w Opalenicy. W sumie w firmie zatrudnionych jest około 1000 osób.

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress